Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Greeno Sp. z o.o.

Kraków

14

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Wyposażenie i funkcje dzisiejszych rekuperatorów

Autor: Greeno, publikacja: 2023-04-04

Kluczową kwestią przy wyborze samego rekuperatora jest jego wyposażenie. Podstawowymi elementami centrali są wentylatory oraz wymiennik. Dzisiejsze urządzenia posiadają jednak dodatkowe funkcje, bez których użytkowanie instalacji jest uciążliwe oraz takie, które pozwalają nam wykorzystać zalety rekuperacji do maksimum. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze z nich.

rekuperator

Nagrzewnica wstępna

Montowana na kanale czerpni umożliwia pracę rekuperatora również w mroźne dni, bez niej grozi nam zamarznięcie centrali oraz wyłącznie się instalacji. Alternatywą jest podciśnieniowy system antyzamrożeniowy. Centrala wyciąga więcej powietrza z budynku niż nawiewa do niego, pozwala to ogrzać wymiennik, nie doprowadzając do zamarznięcia.

Bypass

Pozwala na ominięcie wymiennika w urządzeniu, gdy temperatura zewnętrzna jest równa docelowej temperaturze pomieszczeń. Umożliwia on więc szybsze schłodzenie domu w letni wieczór. Bypass sterowany jest ręcznie lub za pomocą czujnika temperatury i automatyki urządzenia.

Moduł stałego przepływu

Koryguje pracę urządzenia w taki sposób, by niezależnie od stopnia zabrudzenia filtrów zawsze dostarczać i wyciągać tę samą ilość powietrza. Co za tym idzie, raz wyregulowana instalacja w poprawny sposób zawsze będzie działać bez zarzutu i dostarczać odpowiednie ilości powietrza, a rekuperator powie nam, kiedy konieczna jest wymiana filtrów.

Filtry

Stopień filtracji w poszczególnych urządzeniach może być na bardzo różnym poziomie. Najniższym jest filtracja wstępna, która usuwa z powietrza kurz, owady, piasek. Warto zdecydować się na rekuperator mający możliwość założenia filtrów antysmogowych lub też wyposażenia instalacji w dodatkową skrzynkę filtracyjną, aby nawiewane powietrze było wolne od szkodliwych substancji.

Wymiennik

Przy wyborze centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła należy wziąć pod uwagę również rodzaj zastosowanego wymiennika. Klasyczny wymiennik pozwala jedynie na odzysk ciepła, podczas gdy wymiennik entalpiczny umożliwia również odzysk wilgoci. W efekcie uzyskujemy ogrzane i nawilżone powietrze zimą oraz ochłodzone i osuszone powietrze latem.

Czujniki dwutlenku węgla i wilgotności

Zamontowane czujniki dwutlenku węgla oraz wilgotności dają nam możliwość pracy centrali wentylacyjnej w trybie inteligentnym. Bez naszego udziału urządzenie samo zwiększy wydajność po kąpieli lub gdy odwiedzą nas goście, a podczas naszej nieobecności obniży wydajność, obniżając zużycie energii elektrycznej.

Wentylacja - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 603 Specjalistów od Wentylacji i Rekuperacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wentylacji i rekuperacji